2015 History Day Winners!

 

On Saturday March 14, over 200 Montgomery County students participated in Montgomery County History Day! For months these students have been researching, writing, designing, and editing their projects in various categories and on March 14 their hard work paid off!
 
 
Here are the 2015 winners heading to the State competition on May 2 at the University of Maryland, Baltimore County:
 
 
 
JUNIOR DIVISION
 
Individual Documentary
Branch Rickey: A True American Hero 
  Ethan Schwager
  North Bethesda Middle School: Eric Kling
 
George Balanchine: A Choreographer’s Legacy
  Michelle Ankrah
  Eastern Middle School: Laurie Hawe
 
Group Documentary
Walt Disney:Animation Genius
  Teddy Beamer, Malia Magbie, Jake Suh
  Eastern Middle School: Laurie Hawe
 
McDonald’s and Its Effect on Childhood Obesity
  Aryana Brown, Jake Maske, Matthew Weinsheimer
  Eastern Middle School: Laurie Hawe
 
Individual Exhibit
Margaret Thatcher: Britain’s Economic Savior
  Ananya Iyer
  Eastern Middle School: Laurie Hawe
 
Frank Lloyd Wright and His Impact on Organic Architecture
  Chloe Mangiafico
  Eastern Middle School: Laurie Hawe
 
Group Exhibit
How Wright Was Right: The Influence of Frank Lloyd Wright’s Innovative Usonian Architecture on Modern Homes
  Josie James-Le, Eli Protas
  Eastern Middle School: Laurie Hawe
 
Regan and Gorbachev: Resolving the Cold War
  Aidan Goldeburg-Hart, Daniel Greigg, Joey Huang
  Eastern Middle School: Laurie Hawe
 
Individual Performance
 Nelly Bly
  Shifra Dayak
  Eastern Middle School: Laurie Hawe
 
Group Performance
Miriam Makeba: A Singer, Social, Civil and Women’s Rights Activist
  Caitlyn Forte, Siana Park –Pearson
  Eastern Middle School: Laurie Hawe
 
Martha Graham: Mother of Modern Dance
  Haili Brucker, Maria Cannon, Emma Frank, Alysse Swann
  Eastern Middle School: Laurie Hawe
 
Individual Website
The Lies of a President
  Joy Shi
  Eastern Middle School: Laurie Hawe
 
John F. Kennedy Leading Candidates to a New Era of Televised Presidencies 
  Maddy de Vise
  Eastern Middle School: Laurie Hawe
 
Group Website
John Cade and the Development of the Drug Lithium
  Cameron Dewey, Julia Mamana, Micheline Panner
  Eastern Middle School: Laurie Hawe
 
Evita: Opening New Horizons for Women, Workers and Impoverished of Argentina
  Alli Marney-Bell, Maya Valmon
  Eastern Middle School: Laurie Hawe
 
Paper
Irreversible Consequences: The Power of Knowledge and Its Impact on the Leadership and Legacy of Rachel Carson
  Aurea Sellmeyer
  Homeschool: Sarah Stecher
 
The Leadership and Legacy of Queen Elizabeth I
  Lauren Twombly
  William H. Farquhar Middle School: Danielle Rosanova
 
 
 
SENIOR DIVISION
 
Individual Documentary
Harvey Milk
  Anastasia Goldburg
  Poolesville High School: Daniel McKenna
 
George Patton
  Emma Bentz
  Poolesville High School: Daniel McKenna
 
Group Documentary
From Ones and Zeroes to a Compiled World: The Legacy of Grace Hopper
  Anna Barth, Juliana Lu-Yang
  Montgomery Blair High School: George Mayo
 
Park Chung Hee
  Erin Choi, Faven Geahun
  Poolesville High School: Daniel McKenna
 
Individual Exhibit
A Legacy of Leadership: Machiavelli’s Il Principe and Its Influence in Italy from Absolutism to Fascism
  Kathleen Cannon
  Homeschool: Johleen Cannon
 
Madame C.J. Walker the First Female Self-Made Millionaire
  Alexandria Ligon
  Bullis: Lisa Vardi
 
Group Exhibit
Dorothea Dix: Leading Advocate for the Insane
  Alexa Bartenfelder, Allison Peel
  Bullis: Sara Romeyn
 
George Patton
  Andrew Kocur, Patrick Walker
  Poolesville High School: Daniel McKenna
 
Individual Performance
Jawaharlal Nehur
  Ankit Sheth
  Poolesville High School: Daniel McKenna
 
Group Performance
The Guerilla Girls
  Mercedes Blankenship, Julia Link, Hannah Lipsman
  Poolesville High School: Daniel McKenna
 
Individual Website
Marion Barry: A Leader for Change in DC
  Anthony Heymann
  Bullis: Sara Romeyn
 
Lillian Wald and The Children’s Bureau
  Carly Morgan
  Bullis: Daniel Gulotta
 
Group Website
Joan Trumpauer-Mulholland: Local Legend
  Mira-Irene Gyau, Drew Kesterman
  Bullis: Sara Romeyn
 
Diane Nash: A Revolutionary
  Ianthe Humphries, Sydni Wright
  Bullis: Sara Romeyn
 
Paper
Out of the Everglades, City Undaunted: Marjory Stoneman Douglas and the Remaking of the City-Wilderness Partnership
  Rachel Gold
  Richard Montgomery High School: Robert Hines
 
Empress Wu Zeitan: The Development of Chinese Mayahana Buddhism
  Iris Wu
  Poolesville High School: Daniel McKenna
 
 
 
SPECIAL PRIZE WINNERS
 
Citizen Participation Award 
Sponsored by the League of Women Voters of Montgomery County, Inc.
Eunice Kennedy Shriver
  Elizabeth Agege, Hannah Melrod
  Bullis: Sara Romeyn
 
Women’s History Award 
Sponsored by Gary and Emily Correll
Mother Graham: Mother of Modern Dance
  Haili Bruckner, Maria Cannon, Emma Frank, Alysse Swan
  Eastern Middle School: Laurie Hawe
 
African American Heritage Award 
Sponsored by the Council of Negro Women-Potomac Valley Section
Jessie Owens: Overcoming Racial Barriers
  Katherine Weaver, Julie Yeo
  North Bethesda Middle School: Eric Kling
 
Marion Barry: A Leader for Change in DC
  Anthony Heymann
  Bullis: Sara Romeyn
 
Charles T. Jacobs Prize in Local History
Sponsored by Boyds Historical Society
Johnathan Letterman
  Abigail Coakley
  Poolesville High School: Daniel McKenna
 
Charles T. Jacobs Prize in Local History 
Sponsored by Montgomery County Historical Society
Clara Barton
  Riley Hoffman
  Ridgeview Middle School: Tifaret Ani